آشنایی با داروهای صرفنظر سیگار

دو رایچ معاون کننده به ترک سیگار داروهای وارنسیلین (Varenciline)  و  بوپروپیون (Bupropion) هستند که با فتوا پزشک به کار می روند.

۱- وارنسیلین

وارنسیلین از یک طرف مراد بی نظیر برای نیکوتین یعنی ماده اعتیادآور سیگار را کاهش می دهد و از طرف دیگر سیستم پاداش عدد را که باعث امتداد اقدام سیگار کشیدن می شود، مهار می کند.

در حال حاضر این دوا موثرترین دارو برای کمک بوسیله ترک اعتیاد به سیگار است. پزشک معمولا فتوا این دارو به مدل یک تا دو قائم یک تا دو هفته پیش از هنگامی که فرد ترانه دارد سیگار را پهلو بگذارد، نخست می درنگ و پرگیر درمانی معمولا ۱۲ هفته و گاهی بیشتر به طول می انجامد.

وارنسیلین داروی به طور طاسی بی خطری است، ولی داخل افراد تحت ۱۸ سال، زنان باردار و شیرده و افراد دچار نارسایی کلیه نباید تجویز شود.

عوارض جانبی این دارو که امکان پذیر است در درصدهایی از افراد ابراز کند دربرگیرنده تهوع، اشکال تو خواب، خشکی دهان، اسهال یا یبوست، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه است. چنانچه عوارض جانبی دوا برایتان آزارنده باشد، باید به پزشکتان اطلاع دهید.

وارنسیلین مقدور است به ارزش بخشی خطر مشکلات قلبی- عروقی مانند حمله قلبی را اضافه دهد، بنابراین اگر داخل ضمن مصرف آن علائم بغرنج قلبی مانند احساس درد خواه فشار درون قفسه سینه، سبو نفس، درد عضلات پشت ساق هنگام طرز عدول کردن یا ضعف و بیحسی ناگهانی و اشکال در صحبت کردن در شما بروز کرد یا علائم قلبی پیشین تان بدتر شد، فورا با پزشک تماس بگیرید.

اگر خودتان خواه اطرافیانتان این دارو را مصرف می کند و این علائم در شما بروز کرد، نیز باید فورا با پزشکتان تماس بگیرید:

– عاطفه اضطراب و عصبی بودن.

– احساس بیم و نگرانی.

– احساس افسردگی خواه خشم.

– تغییرات احساسی یا رفتارهای جاهل متعارف.

– داشتن افکار خودکشی یا افدام به خودکشی.

همچنین اگر سابقه بیماری قضیه دارید، قبل از فتوا این دوا باید بوسیله پزشکتان اطلاع دهید.

۲- بوپروپیون

بوپروپیون دارویی است که در اصل یک داروی ضد رنجش است، اما تجسس ها مدال داده اند که بوسیله ترک سیگار و کاهش اشتیاق به سیگار بی قراری کمک می کند و علائم صرفنظر را خاموش می دهد.

شیوه نفوذ بوپروپیون دقیقا معلوم نیست، اما احتمالا پیاده شدن بخش های از مغز که در اعتیاد دخیل هستند، معلول می گذارد.

تجویز بوپروپیون را هم پزشک معمولا بوسیله معیار یک تا دو استوار داخل روز مطلع می یواش و  در این تک غم باید استفاده آن را یک تا دو هفته پیش از کنار گذاشتن سیگار آغاز کرد. پیرامون درمانی با این دارو ۷ تا ۹ هفته طول می کشد و  همراه کردن با درمان های جایگزینی نیکوتین مانند آدامس ها یا برچسب های پوستی نیکوتین دار ظن موفقیت آن را بالا می برد. آشنایی با نکاتی درباره درمان های جایگزینی نیکوتین

بوپروپیون می تواند علائم دوره ترک مانند امید شدید بوسیله سیگار کشیدن، دشواری داخل تمرکز و احساس تیمار یا افسردگی را کاهش دهد.

بوپروپیون هم برای اغلب افراد بی ریسک است، ولی در افراد زیر ۱۸ سال، بانو های باردار و شیرده، افراد مشغول به صرع، اختلال دوقطبی، اختلالات نوشانیدن مانند بی اشتهایی یا پراشتهایی عصبی نباید دیپلم شود.

مالیات جانبی بوپروپیون دربرگیرنده خشکی دندان داخل ۱۰ درصد افراد و دشواری در بوسیله رویا رفتن است که بخاطر حل آن می توانید دوز شب هنگام دارو بعدارظهر (دست کم ۸ ساعت پس از دوز مطلع صبحگاهی) مصرف کنید. 

در موارد نادری (کمینه از ۱۰ درصد افراد) امکان پذیر است عوارضی قرین سرگیجه، اختلال داخل تمرکز، احساس تهوع، اضطراب، یبوست، تزلزل دست و دانه های پوستی قیافه دهند. 

بوپروپیون همچنین قدری خطر حمله تشنجی را به خصوص تو افرادی که سابقه پریدن دارند، اضافه می دهد.

مجله مقابله با سیگار