چهارمین علت مرگ های سرطانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، عباس یزدانبد، با رمز به اینکه عطارد لوزالمعده یا عطارد پانکراس زمانی رخ می دهد که سلول های درون غده لوزالمعده که در ظهر معده قرار دارد به صورت خارج از کنترل شروع به تکثیر و یک توده تشکیل می دهند، افزود: این سلول های سرطان زا اقتدار حمله به دیگر بخش های بدن را دارند و چند نوع سرطان لوزالمعده وجود دارد که متداول ترین نوع آن «آدنوکارسینوم لوزالمعده» ۸۵ درصد موارد را دربرگیرنده می شود.

وی ادامه عدالت: آدنوکارسینوم از بخشی از لوزالمعده شروع می شود که مسئول ساخت آنزیم های گوارشی است و یک تا دو مورد از میان صد مورد سرطان لوزالمعده، تومورهای اعصاب و غدد هستند که از سلول های تولیدکننده هورمون لوزالمعده بوسیله وجود می آیند.

یزدانبد در خصوص سن ابتلا به این بیماری، اظهار کرد: سرطان لوزالمعده به ندرت قبل از ۴۰ سالگی دیده می شود و بیشترین سن ابتلا بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی است که شانس ابتلای مردان نسبت به زنان کمی بیشتر بوده و عطارد لوزالمعده از نظر پیش آگاهی وخیم، چهارمین سبب مرگ بوسیله برهان عطارد در بین مردان و زنان است.

این فوق تخصص گوارش و شش با اشعار اینکه سرطان لوزالمعده به سادگی با عمل آزمایشات خونی، سونوگرافی و سی تی اسکن امتیاز داده می شود، تصریح کرد: آدنوکارسینوم لوزالمعده داخل ۹۰ درصد موارد خلال نمره به علت پیشرفته وجود داشتن بیماری جاهل قابل جراحی است. لذا پیش آگاهی آدنوکارسینوم لوزالمعده بیش ناتوان بوده و سپس از تشخیص بیماری ۸۰ درصد افراد، والا یک سال عمر خود را از دست می دهند.

کاهش ۳۰ درصدی مرگ های سرطان زا طی ۱۰ سال آینده

یزدانبد امتداد قسط: در درصد کمی از بیماران که سرطان از سنخ اعصاب و غدد لوزالمعده است، نتیجه تداوی های جراحی و دارویی خوب بوده و بیش از ۶۵ درصد این بیماران بسیار از ۵ سال حی می قرین.

وی، مهم ترین عوامل کار بزرگ ابتلا به سرطان لوزالمعده را استعمال دخانیات، چاقی، دیابت و شرایط ژنتیکی خاص و نادر عنوان کرد و گفت:  درون صورت لیس استعمال دخانیات، کنترل چاقی و دیابت احتمال ابتلا به این نوع سرطان کاهش می یابد.

یزدانبد خاطرنشان کرد: سرطان لوزالمعده داخل مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد اما اگر در ناحیه عادت لوزالمعده باشد خلق کردن علایمی مثل زردی پوست، درد شکم و یا درد کمر، کاهش کمیت پیشرونده، بی اشتهایی، کمتر رنگی مدفوع، ادرار تیره و خارش بدن خواهد کرد و در رخساره واقع شدن درون قلمرو پیکر و دم لوزالمعده علایم غالب  شامل درد مداوم تقدیر بالایی شکم، بی اشتهایی و کاهش اندازه پیشرونده خواهد بود.